Stycznia 02 2025 19:51:01    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Zamach na Heydricha (2)

Czy Martinowi Bormannowi mogło
zależeć na zlikwidowaniu Heydricha

Zaraz po zamachu powstało wiele teorii dotyczących jego motywów. Walter Schellenberg w swoich pamiętnikach napisał, że jedną z osób, której mogło zależeć na zlikwidowaniu Heydricha był... Martin Bormann. Był to człowiek bezwzględny. Bormann wchodził po szczeblach kariery krok po kroku, likwidując po drodze wszystkich swoich przeciwników. Jego notowania wśród najbliższej świty fuhrera znacznie wzrosły po tym, jak Rudolf Hess samowolnie odleciał do Wielkiej Brytanii. W ciągu wojny zakres władzy Bormanna rósł bardzo szybko. W końcu stał się on drugim człowiekiem zaraz po
Hitlerze. Można powiedzieć, że był jego prawą ręką. Decydował z kim fuhrer ma się spotkać, kogo słuchać, posiadał ogromną władzę. Ten zaś ufał mu bezgranicznie, radził się w wielu ważnych dla państwa sprawach. To Bormann podpowiadał Hitlerowi rozwiązania wielu sytuacji. Jak okazało się po latach, Sowietom udało się ulokować wśród najwyższych niemieckich władz swojego szpiega. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale wiele wskazuje na to, że był nim właśnie Martin Bormann. Informował on o wszelkich planowanych ruchach niemieckich wojsk, ale również o nastrojach wśród wojskowej elity III Rzeszy i nie tylko. Na ślad zdrady mógł wpaść Heydrich. Zdawał sobie jednak sprawę z tego, że oskarżenie Bormanna, drugiego człowieka po Hitlerze, nie będzie proste i wymaga dostarczenia niezbitych dowodów. Nie mógł po prostu pójść do Hitlera i powiedzieć mu, że Bormann, człowiek który przez lata wiernie mu służył, jest szpiegiem. O te jednak było niezmiernie trudno gdyż podejrzany był nadzwyczaj ostrożny. Doskonale wiedział, że Heydrich depcze mu po piętach. Dlatego w końcu mógł zdecydować się go zlikwidować, aby ten go nie zdekonspirował.

Jednak bardziej prawdopodobne wydają się teorie mówiące o tym, że Anglicy musieli kryć swoich informatorów, których ze zwierzęcą zaciętością tropił Heydrich. Chodzi tu głównie o ludzi związanych z Abwehrą na czele z jej dowódcą Wilhelmem Canarisem. Od wielu już bowiem lat działał on przeciwko Hitlerowi nie wierząc w ostateczne zwycięstwo w wojnie wywołanej przez Hitlera. Zarówno jego działania, jak i jego współpracowników przybierały różne formy. Znany jest fakt, że wielu spośród współpracowników szefa Abwehry było informatorami aliantów, zaś ten był gotów kryć tego typu przedsięwzięcia. Jako najlepsze miejsce do spotkań pomiędzy wysłannikami wywiadów wybrano Pragę. Wydawało się, że jest to doskonała lokalizacja. Naród czeski nie prowadził otwartej walki z niemieckim najeźdźcą toteż siły porządkowe i policyjne stacjonujące w protektoracie były ograniczone do minimum. Na ślad działalności Canarisa wpadł Heydrich, jednak podobnie jak w przypadku Bormanna, aby oskarżyć szefa Abwehry o zdradę musiał mieć na to niepodważalne dowody. Jak dotąd Canaris sprytnie wychodził z pułapek zastawianych przez Heydricha, jednak sytuacja w każdej chwili mogła przybrać niekorzystny obrót. Zapewne zdawano sobie z tego sprawę w Londynie. Nie chcąc ryzykować, że Canaris może zostać zdemaskowany i zlikwidowany zdecydowano o dokonaniu zamachu na jego największego rywala czyli Heydricha.

Reinchard Heydrich 1940 rok

Innym człowiekiem którego być może starano się kryć dokonując zamachu był agent czechosłowackich służb specjalnych A54 o pseudonimie Franta. Był on współpracownikiem Abwehry przez co był obdarzony przez Canarisa większym zaufaniem. To on kontaktował się z czeskimi agentami (Massinem, Morawkiem i Bałabanem) zwanymi trzema królami, którzy przesyłali dalej na zachód bardzo ważne informacje przekazywane przez Frantę. Zawierały na przykład szczegółowy spis rozlokowania niemieckich armii, korpusów i dywizji w całej Europie. Jego działalność niewątpliwie była bardzo cennna dla czechosłowackiego prezydenta na uchodźstwie Eduarda Benesa. Zdawał sobie sprawę z tego, że tylko dzięki informacjom przekazywanym przez Frantę mógł zachować w szeregach alianckich przywódców dosyć eksponowane miejsce. Heydrich bardzo szybko zorientował się co dzieje się w Pradze. Rozkazał jak najszybsze rozpracowanie czeskiego podziemia. Wydawało się jednak, że Franta jest nieuchwytny. Bardzo długo nie udawało się poznać jego tożsamości. W końcu okazało się, że pod tym pseudonimem kryje się szef praskiej rezydentury Abwehry Paul Thummel. Jego aresztowanie oznaczało możliwość dekonspiracji całego czeskiego podziemia jak i Canarisa. Wymusiło to podjęcie bardziej energicznych działań. Zrzuceni wcześniej na spadochronach Gabcik i Kubis przygotowujący się do zamachu na Heydricha otrzymali rozkaz odbicia z rąk Gestapo Franty. Jak się okazało nie było to potrzebne. Heydrich popełnił błąd aresztując Thummela nie mając dowodów na jego zdradę. Liczył zapewne, że te uzyska w czasie przesłuchań. Thummel jednak do niczego się nie przyznawał. Heydrich zaś nie mógł go potraktować jak zwykłego aresztanta. Thummel bowiem był zasłużonym działaczem nazistowskim, posiadaczem złotej odznaki NSDAP. Takiego człowieka nie można było po prostu wrzucić do lochu i poddać torturom. Bardzo szybko z Berlina zaczęły napływać pozytywne opinie na jego temat wraz z protestami przeciw jego aresztowaniu. Heydrich przegrał to starcie i musiał zwolnić Thummela z aresztu. Nie długo jednak cieszył się z wolności. Po jakimś czasie znów trafił do aresztu. Agenci Gabcik i Kubis otrzymali rozkaz zlikwidowania Heydricha.

Chęć chronienia przed Heydrichem albo Canarisa albo Thummela, wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Alianci zachodni posiadali bardzo mało agentów posiadających dostęp do tak ważnych danych. Poza tym zdemaskowanie działań niektórych pracowników Abwehry wiązała się z aresztowaniem Canarisa, który przymykał oko na kontakty jego agentów z zachodem. Co więcej, sam inicjował wiele takich spotkań. Rozbicie struktury wiązałoby się z utratą ważnych łączników. Pewien wpływ mogła mieć również chęć Benesa do ugrania czegoś więcej w stosunkach z aliantami zachodnimi. Wszyscy mieli świadomość, że naród czeski niezbyt przykłada się do walki z nazistami, przez co pozycja rządu czechosłowackiego niewątpliwie słabła. Benes zrozumiał, że potrzebne jest mu jakieś doniosłe wydarzenie, które po pierwsze zapadnie w pamięci jako czyn czeskiego podziemia , a po drugie nieco napędzi machinę terroru. Nie ma się bowiem co oszukiwać ale na pewno zdawał sobie sprawę z tego, że przeprowadzenie zamachu wywoła serię akcji odwetowych. Liczył jednak na to, że wzbudzą one w Czechach ducha walki, co pobudzi do działania czeskie podziemie. Co do jednego można być pewnym. Zamach przeprowadzony na Heydricha sprowokował okrutne akcje odwetowe.

Bibliografia:
Leo Kessler HEYDRICH- POSŁANIEC ŚMIERCI
Janusz Piekałkiewicz - Kalendarium II wojny światowej
Bogusław Wołoszański - słuchowisko radiowe "Największy wróg Hitlera"

Zdjęcia:
www.pl.wikipedia.org

Dodane przez LukLog dnia września 23 2011 09:32:12
9665 Czytań
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Šwietne! Šwietne! 100% [1 Głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [Żadnych głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
Copyright © 2007 LukLog