Kwietnia 19 2024 21:00:59    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą - Goebbels

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       Struktura organizacyjna

Niemieckie Lotnictwo Wojskowe kierowane było przez Reichsluftfahrtministerium (Ministerstwo Lotnictwa Rzeszy), na którego czele stał Reichsminister der Luftfahr (Minister Lotnictwa Rzeszy). Za lotnictwo wojskowe bezpośrednio odpowiadał Oberbefehlshaber der Luftwaffe ( Naczelny Dowódca Lotnictwa Wojskowego). Przez cały okres istnienia III Rzeszy obie te funkcje sprawował Hermann Goering. Podlegało mu Oberkommando der Luftwaffe (Naczelne Dowództwo Lotnictwa Wojskowego). Podzielone ono było na Floty Powietrzne (Luftflotten), których na początku wojny było cztery. Z biegiem czasu utworzono kolejne (Luftflotte 5 operującą w Norwegii, Finlandii i północnej Rosji, Luftflotten 6 operującą w centralnej Rosji i tzw. Luftflotten Reich, która miała za zadanie obronę przestrzeni powietrznej nad Niemcami przed bombardującymi ja Aliantami). Obszar broniony przez Luftflotten był podzielony terytorialnie na tzw. obszary powietrzne (Luftgaue). Floty powietrzne dysponowały różną ilością samolotów w zależności od terenu działań. W końcowym okresie wojny ograniczano liczbę samolotów, co było spowodowane paraliżem przemysłu niemieckiego. Przyjmuje się, że Luftflotten obejmowały od 300 do 750 samolotów. Jeśli chodzi o organizację na niższych szczeblach to przedstawiała się ona trochę inaczej w zależności od rodzaju sil. Jeśli chodzi o lotnictwo myśliwskie to podstawową jednostką taktyczną była para, czyli tzw. Rotte, w innych rodzajach lotnictwa był to klucz (Ketten) składający się z trzech samolotów. Dwie pary tworzyły rój (Schwarm). Trzy Ketten lub Rotten tworzyły następnie eskadrę (Staffel). W skład eskadry wchodziło zwykle od 9 do 16 samolotów. Na jej czele stał zazwyczaj dowódca eskadry (Stwffelkapitan), który najczęściej był w randze porucznika lub kapitana. Podstawową jednostką latającą był dywizjon (Gruppe). W skład dywizjonu wchodziły zazwyczaj trzy eskadry, a w wyjątkowych wypadkach cztery eskadr. Doliczyć do tego należy sztab lub tzw. klucz sztabowy liczącego 3 lub 4 maszyny.

Na czele Gruppe stał Gruppenkommandeur(dowódcą Dywizjonu w stopniu kapitana lub majora). W skład sztabu wchodzili adiutant, oficer techniczny, oficer medyczny. Jeśli chodzi o sam personel latający i naziemny liczbowo, co jest logiczne, bo uzależnione od liczby maszyn, różnił się on w zależności od jednostki. Przyjmuje się, że średnio personel latający to od 35 do 150 ludzi zaś personel naziemny to od 300 do 515 żołnierzy. Największą jednostka latającą był pułk (Geschwader). Składał sie on najczęściej z czterech Gruppen w wyjątkowych tylko sytuacjach z pięciu. Całością dowodził Geschwaderkommander w stopniu majora, podpułkownika lub pułkownika. Dalszy podział samych pułków dokonany został na podstawie przeznaczenia pułków i tak: Jagdgeschwader był to pułk myśliwskie, Kampfgeschwader - pułk bombowy, Zerastorergeschweder - pułk niszczycielski, Nachtjagdgeschweder - pułk myśliwców nocnych, Sturzkampfgeschweder - pułk bombowców nurkujących, Schalchtgeschwader - pułk szturmowy, Transportgeschwader - pułk transportowy i Lehrgeschwader - pułk eksperymentalny. Pewnie sprytniejsi z Was zauważyli że nie ma wymienionych tu samolotów zwiadowczych, a to, dlatego że były one zorganizowane w samodzielne dywizjony oznaczone Aufkl.Gr. No i to by było chyba na, tyle jeśli chodzi o organizację. Jeszcze tylko krótko postaram się wyjaśnić oznaczenia, jakie nosiły jednostki. Otóż wszystkie pułki i samodzielne dywizjony nosiły oznaczenia złożone z cyfr arabskich np. KG 58 co oznaczało pięćdziesiąty ósmy pułk bombowy ( to tak dla tych, którzy nie skumali), dywizjony(jakby ktoś już zapomniał Gruppen) tworzące plutony miały oznaczenia złożone z cyfr rzymskich np. II/KG 35 (daruje sobie tłumaczenie). Jednostki sztabowe były oznaczane w sposób następujący: Sztab JG/ 1. Teraz to już naprawdę koniec tego rozdziału.

Dodane przez LukLog dnia maja 02 2006 18:34:30
1 Komentarzy � 12346 Czytań

Komentarze
Wieslaw Grudniak dnia września 13 2006 17:27:15
Uważam, że dział ten prawdopodobnie tak jak i inne został potraktowany bardzo skrótowo nie adekwatnie do strony "III Rzesza...". Zawiera ponadto sporo błędów merytorycznych.
Jeżeli chodzi o lotnictwo myśliwskie to nigdy trzy Rotten (pary) nie tworzyły Staffel ( eskadry). Jest to dopiero połowa eskadry.
Zerastorergeschweder(?) = Zerstorergeschwader.
Lehrgeschwader = pułk instruktorski a nie eksperymentalny.
"...dywizjony tworzące plutony..." (?) chyba pułki.
Przedrostki numerowe oznaczające eskadry lub dywizjony były oddzielone kropką np.: II./KG 26, 6./KG 58 a nie II/KG 35
Sztab JG/ 1 (?) = Stab/ JG 1.
Nic nie wspomniano o lotnictwie morskim.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Copyright © 2007 LukLog