Stycznia 02 2025 19:33:17    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Kościół katolicki przez piętnaście stuleci traktował Żydów jak szkodników, zamykał ich w gettach i tak dalej, ponieważ zorientowano się czym są Żydzi. Ja odwołuję się do tych piętnastu stuleci - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       PzKpfw V "Panther"

Panzerkampfwagen V zwany Pantherą był najlepszym średnim czołgiem niemieckim na polach drugiej wojny światowej. Wielu ekspertów uważa go nawet za ogólnie najlepszy czołg ostatniego konfliktu światowego. Osąd ten nie jest bezpodstawny. Z wyliczeń amerykańskich wynika, że na zniszczenie jednej Panthery przypadało około dziewięciu zniszczonych T-34 lub około pięciu Shermanów. Należy tu jeszcze wspomnieć, że załogi amerykańskich czołgów miały kategoryczny zakaz podejmowania walki z Pantherami na bliskich dystansach. Początki Panthery nie były łatwe. Jej produkcje wymusiła sytuacja na froncie wschodnim a mianowicie wypuszczenie przez Sowietów czołgu T-34. Niemieckie czołgi lekkie okazały się zupełnie nieprzydatne, bowiem ich pociski nie mogły nawet uszkodzić czołgu T-34. Powstał, więc pomysł przeniesienia czołgu T-34 na grunt niemiecki. Jednak próby się nie powiodły. W późniejszym okresie wysłano specjalną komisję, która miała zbadać zdobyczne czołgi T-34. Na podstawie jej raportu powstały założenia konstrukcji nowego czołgu średniego. Miał to być pojazd o wadze do 35 ton, silniku o mocy 650-700KM, prędkości maksymalnej 55km/h uzbrojony w długolufową armatę kalibru 75mm. Hitler dnia 25 listopada rozkazuje rozpoczęcie prac nad czołgiem. Prace nad projektem zostały zlecone zakładom Damler-Benz AG oraz MAN. Projekty posuwały się w bardzo szybkim tempie i już pod koniec roku 1942 została wyprodukowana tzw. zerowa seria czołgu licząca 20 sztuk. Montaż czołgów miał odbywać się w zakładach MAN, Daimler-Benz, Henschel und Sohn AG oraz MNH. Czołgów serii zerowej nie użyto w boju.

Były one stosowane jako pojazdy szkolne. Pojazdy oznaczono w początkowym okresie PzKpfw V "Panther" Ausf A co później zostało zmienione na Ausf.D1. Pierwszy seryjny czołg typu Panthera oznaczony był jako PzKpfw V Ausf.D2. Co do serii typu B i C nie ma żadnych kompletnych informacji. Czołgi typu D różniły się dosyć znacznie w porównaniu do prototypowej wersji. Zastosowano w nich dwukomorowy hamulec wylotowy armaty, opancerzenie zostało zwiększone do 80mm. Pierwsze 250 czołgów tej wersji napędzane były silnikami Maybach HL210 P45, pozostałe były już wyposażane w mocniejszy silnik typu Maybach HL230 P30 o mocy 700KM. Czołg posiadał wieżyczkę typu basztowego, która przechodziła kolejne modyfikacje. Pojazd był wyposażony w wyrzutnie granatów dymnych kalibru 90mm.Wersje produkowane od 1943 wyposażane były dodatkowo wyposażone w pancerne ekrany. Zaczęto również stosować specjalną pastę, która uniemożliwiała stosowanie min magnetycznych. Chrzest bojowy Panthery przeszły pod Kurskiem. Czołgi jako nowe konstrukcje nie były wolne od usterek. Załogi skarżyły się na kłopoty z silnikami oraz częste uszkodzenia kół jezdnych. Już pierwszego dnia stracono 150 Panther.Za główne przyczyny uznać należy pożary silników, nieszczelności w układzie paliwowym oraz defekty podwozi. Do niewątpliwych plusów należy zaliczyć to, że żaden z czołgów nie został zniszczony wskutek trafienia w pancerz czołowy. Sprawdziło się również działo, w jakie został wyposażony pojazd. Armata potrafiła skutecznie niszczyć czołgi przeciwnika na dystansie do 2,000 metrów.

Pod wpływem doświadczeń bojowych na przełomie sierpnia i września 1943 roku wprowadzono do produkcji kolejną wersję czołgu oznaczoną jako PzKpfw V "Panther" Ausf.A. Najważniejszą zmianą było zastąpienie wysuwanego przedniego karabinu maszynowego typowym stanowiskiem z jarzmem kulistym typu Kugelblende. Modyfikacjom poddano również układ wydechowy. Produkcję zlecono zakładom MAN, Daimler-Benz, Demag i Henschel. Ogólnie do maja roku 1944 wyprodukowano 1788 pojazdów tej wersji. Ostatnią seryjnie produkowaną wersją Panthery była ta oznaczona symbolem Ausf G. Jej produkcję rozpoczęto w połowie maja 1944 roku. Modyfikacje objęły wieżyczkę. Została ona zwężona, zmieniono opancerzenie oraz jarzmo. Zmieniono również uzbrojenie.Zrezygnowano z karabinów MG-34 na rzecz MP-44. Zmienione zostało również rozmieszczenie włazów kierowcy i radiotelegrafisty. Czołg otrzymał standardowo noktowizor FG1250. . Prowadzono prace doświadczalne nad nowymi jednostkami napędowymi: m.in. silnikiem wysokoprężnym Deutz T8 M118 o mocy 700KM i silnikiem z bezpośrednim wtryskiem paliwa Maybach HL234 o mocy 850KM.

Dane taktyczne czołgu na przykładzie wersji G:
długość (m): 6,88
szerokość (m): 3,42
wysokość (m): 2,98
waga (t): 45,5
prędkość (km/h): 46 na drodze, 30 w terenie
spalanie (l/100km, droga/teren): 280/700 przy pojemności zbiornika 730 l




Dodane przez LukLog dnia maja 02 2006 17:17:49
13932 Czytań
Copyright © 2007 LukLog