Marca 29 2024 10:34:53    Historia ~ Ludzie Hitlera ~ Narzędzia Wojny ~ Prusy Wschodnie ~ Mapa strony
Nawigacja
Strona Główna
Historia
Ludzie Hitlera
Wewnątrz Państwa
Adolf Hitler
Narzędzia Wojny
Prusy Wschodnie
Zbrodnie
Ciekawostki
Dokumenty
Forum
Inne
Kontakt
Nagrody
Linki
Szukaj
Nowości
Mapa strony
Warto zajrzeć
krucjata krucjata stacje
Losowy cytat
  Najlepszą formą obrony jest atak - Hitler

[Wiecej cytatów]
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 776
Najnowszy Użytkownik: john9
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Dunkierka
Bitwa o Berlin
D-day jak myślicie ...
Chcę zamieścić zd...
Bitwa która przesą...
Najciekawsze Tematy
Bitwa która prze... [100]
Bitwa o Berlin [75]
D-day jak myślic... [70]
Przyczyny porażk... [51]
Dunkierka [50]
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Newsletter
Dla Użytkowników
Statystyki
Ciekawe miejsca
       PzKpfw I

Panzerkampfwagen I był projektowany i budowany jako czołg lekki. Swój chrzest bojowy przeszedł podczas wojny domowej w Hiszpanii. Straty wśród jednostek uzbrojonych w ten typ pojazdu były bardzo wysokie. Było to efektem słabego opancerzenia, które było za słabe nawet na niektóre pociski broni maszynowej. Sztab niemiecki jednak zbytnio się tym nie martwił. Ostatecznie czołg miał być przeznaczony tylko do szkolenia załóg zaś główny ciężar prowadzenia wojny miał spaść na Panzerkampfwagen III i IV. Jednak z powodu opóżniających się prac nad tymi jednostkami wprowadzono Panzerkampfwagen do regularnej służby. Podczas projektowania czołgu Niemcy obowiązywał jeszcze traktat wersalski więc był on budowany jako ciągnik rolniczy. Projekt czołgu był opracowywany równolegle w zakładach Daimler-Benz, Krupp,MAN i Rheinmetall- Borsig. Zakłady Kruppa opracowały podwozie wzorując się na brytyjskim czołgu Carden-Lloyd Mk VI. Brytyjskie podwozia zostały dostarczone Niemcom przez Sowietów w 1932 roku. Działo się to na podstawie
tajnych rozmów pomiędzy Rzeszą a ZSRR, które toczyły się już od roku 1923, a zaowocowały podpisaniem tajnej umowy o współpracy wojskowej i powstaniu niemieckiego ośrodka badawczego pod Kazaniem. Pierwsze 5 sztuk pojazdu zostało wyprodukowane w lecie 1933 roku, w późniejszym czasie przeszły one próby na poligonie w Kummersdorfie. W wyniku tych prób zmieniono trochę podwozie. Pierwsze gotowe czołgi(15 wozów) przekazano we wrześniu do Oddziału Szkolenia Motorowego w Zossen, który stał się zaczątkiem 1 Pułku Pancernego. Latem 1935 roku powstaje 2 Pułk Pancerny, który zostaje także wyposażony w czołgi Panzerkampfwagen I. Ogółem nie był to udany czołg. Główną jego wadą był za slaby silnik. Silnik Krupp M 305 o mocy 60 KM próbowano zastąpić silnikiem Krupp M 601, jednak bez rezultatu. Poza słabymi osiągami silnika był on bardzo głośny.

Wpływało to ujemnie na zdolność bojową załogi, która już po krótkim dystansie była zmęczona. Pozytywną zmianą było dopiero wprowadzenie silnika Maybach NL 38 TRKM o mocy 100KM. Zmiana silnika wymusiła także modernizacje samego kadłuba czołgu. Tak zmodyfikowany czołg dostał oznaczenie Panzerkampfwagen I (MG) Ausf B. Produkcja tego typu czołgu została zlecona zakładom Henschel i Krupp-Gruson. W 1936 roku rozpoczęto produkcje także w zakładach MAN-a i Wegman.

We wrześniu 1939 roku opracowano też wersje PzKpfw I Ausf C. Projekt przewidywał lekko opancerzony czołg rozpoznawczy uzbrojony w dwa karabiny MG 34 i jeden km kalibru 7,9 mm. W sumie wyprodukowano 46 sztuk tego typu. Była również ciężko opancerzona wersja Ausf E o ciężarze 21 ton. Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie uzbrojenie, które wcale nie różniło się od wersji Ausf A(dwa MG 34). Zbudowano 30 sztuk, które użytkowały 1 i 2 Dywizja Pancerna na początku 1943 roku. W celu zapewnienia dobrej koordynacji działań formacji pancernych postanowiono zbudować pojazd specjalnie przeznaczony do dowodzenia tymi formacjami. Pojazd taki powstał na podwoziu PzKpfw I(MG) Ausf A, posiadał radiostację, a przedział bojowy został podwyższony o 25 cm. Czołg nie posiadał wieży ani uzbrojenia. Wozy te otrzymały oznaczenie K1 PzBfWg (Panzer Befehl Wagen). Wybudowano ok. 200 sztuk, niektóre z nich służyły po kampanii wrześniowej jako pancerne ambulansy podczas walk we Francji. Na podwoziu PzKpfw I powstał także nowy środek walki, jakim były samobieżne działa przeciwpancerne. Po walkach w Polsce Niemcy stwierdzili, że I jest, już przestarzała i została z powodzeniem zastąpiona przez PzKpfw II. Tak powstało samobieżne działo przeciwpancerne 4,7 cm PaK(t) Sf1. Auf PzKpfw I Ausf B. Na starym podwoziu zamontowano działko Skoda A-5 kalibru 47 mm. Produkcję zakończono po oddaniu do użycia 132 wozów.

Dane taktyczne czołgu na przykładzie wersji B:

waga (t): 6
długosć (m): 4,42
szerokosść (m): 2,06
wysokość (m): 1,72
prześwit (cm): 29
szerokość g±sienicy (cm): 28
silnik: Maybach NL38 TR 6-cylindrowy, rzędowy, gaĽnikowy, chłodzony ciecz±
zużycie paliwa (l/100km) (droga/teren): 103/126>
prędkość (na drodze w km/h): 40




Dodane przez LukLog dnia maja 02 2006 17:11:17
7363 Czytań
Copyright © 2007 LukLog